ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ ଏହି ୪ଟି ଜିନିଷ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ନଚେତ୍ ଆପଣ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିବେ

ସୁସ୍ଥ ରହିବାକୁ ଅନେକ ନିୟମ ଏବଂ ନିୟମ ଅଛି | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ନିୟମକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ଅସୁସ୍ଥ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ ପରିମାଣରେ କମିଯାଏ | ଯେପରି ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ, ସେହିପରି କିଛି ନିୟମ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତ ରହିବାକୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ଗାଧୋଇବା ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷର ମଧ୍ୟ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ, ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭାବୁଥିବେ ଯେ ସ୍ନାନ ସହିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ସଂଯୋଗ କ’ଣ? କିନ୍ତୁ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବଡ଼ ସଂଯୋଗ ଅଛି | ଗାଧୋଇବା ପରେ ତୁମେ ଏହି ୪ଟି ଜିନିଷ କେବେବି କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ୪ ଟି କାର୍ଯ୍ୟ କ’ଣ ଏବଂ ସେଗୁଡ଼ିକ କାହିଁକି କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ?

1. ପ୍ରଥମ କଥା – ଗାଧୋଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |
ସମସ୍ତେ ଗାଧୋଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ପାଣି ପିଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ | କାରଣ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ଅଲଗା ଏବଂ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ | ଗାଧୋଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ପାଣି ପିଇଲେ ତୁମର ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ରକ୍ତଚାପ ଉପରକୁ ଓ ତଳକୁ ଯାଇପାରେ |

2. ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ – ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ ଚର୍ମକୁ ଜୋରରେ ଘଷିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ |
ଗାଧୋଇବା ପରେ ଚର୍ମକୁ ଶୀଘ୍ର ଘଷିବା କାମ କେବେବି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | କାରଣ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚା ଡିହାଇଡ୍ରେଟ୍ ହୋଇପାରେ | ତୁମର ଚର୍ମ ଶୁଷ୍କ ହୋଇପାରେ | ଏହା ସହିତ କୁଞ୍ଚନ ଏବଂ ଶୁଷ୍କତା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିପାରେ |

3. ତୃତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ- ସ୍ନାନ ପରେ କେଶ ଶୁଖାଇବା ସହିତ କେଶକୁ ଶୁଖାଇବା |
କେଶ ଧୋଇବା ପରେ, ତୁରନ୍ତ କେଶ ଶୁଖାଇବା ସହିତ କେଶକୁ ଶୁଖାଇବା ଉଚିତ୍ | କାରଣ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶରୁ ଆର୍ଦ୍ରତା ଦୂର ହୋଇପାରେ ଏବଂ କେଶରେ ଶୁଷ୍କତା ହୋଇପାରେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, କେଶ ଫ୍ରିଜ୍ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଭାଙ୍ଗିବା ଆରମ୍ଭ କରେ |

4. ଚତୁର୍ଥ କାର୍ଯ୍ୟ – ସ୍ନାନ ପରେ ତୁରନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ବାହାରିବା |
ଗାଧୋଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ | କାରଣ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଉତ୍ତାପର ଶିକାର ହୋଇପାରିବେ | ଏହା ଥଣ୍ଡା, କାଶ ଏବଂ ଜ୍ୱରର କାରଣ ହୋଇପାରେ |

Comments are closed.