କିଏ ହେବ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖିଆ ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦୀର୍ଘ ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ଦେଶର ସର୍ବପୁରାତନ ରାଜନୀତିକ ଦଳ କଂଗ୍ରେସ ନିର୍ବାଚନ ଦ୍ୱାରା ମୁଖିଆ ବାଛିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଆସନ୍ତା ଗୁରୁବାର ଠାରୁ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଅନ୍ତରୀଣ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଠାରୁ ଅନୁମତି ପାଇବା ପରେ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଶଶି ଥରୁର ସଭାପତି ପଦ ପାଇଁ ଲଢ଼େଇ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ହେଲେ ତାଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବାକୁ ଥିବା ରାଜସ୍ଥାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲଟ ଏବେ ବି ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ରହିଛନ୍ତି। ସେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ଆଉ ଥରେ ସଭାପତି ପଦ ସମ୍ଭାଳିବାକୁ ବୁଝାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଆଶା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିବେ।

ଖାସ ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ରାଜସ୍ଥାନ ସମେତ ଏକାଧିକ ରାଜ୍ୟର କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ସର୍ବସମ୍ମତିକ୍ରମେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ସଭାପତି କରିବାକୁ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ କରାଯାଇଛି। ତଥାପି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ସଭାପତି ରେସ୍‌ରେ ସାମିଲ ହେବା ମୁଡରେ ନାହାନ୍ତି।

ଗେହଲଟ କିନ୍ତୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଉପରେ ଭରସା ରଖି ତାଙ୍କୁ ଆଉଥରେ ବୁଝାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଯଦି କୌଣସି ସୁଫଳ ନ ମିଳିବ, ତା’ହେଲେ ଅକ୍ଟୋବର ୧୭ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗେହଲଟ ଆସନ୍ତା ସୋମବାର ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିବେ। ଏହି ସମୟରେ ସେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ଭେଟିବେ। ଗେହଲଟ ନିଜେ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ବୁଝାଇବାକୁ ସବୁ ପ୍ରକାରର ଚେଷ୍ଟା କରିବେ ବୋଲି ତାଙ୍କ ନିକଟତମ ସୂତ୍ରରୁ ଖବର ମିଳିଛି।

Comments are closed.