କିଏ ହେବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସିଦ୍ଦରମୈୟା ନା ଶିବକୁମାର !

0

କର୍ଣ୍ଣାଟକ : କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ କଂଗ୍ରେସ ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଛି। ଦଳ ୧୩୫ଟି ଆସନରେ ଲିଡ୍‌ କରୁଥିବା ବେଳେ ବିଜେପି ଯଥେଷ୍ଟ ପଛରେ ରହିଛି। କଂଗ୍ରେସ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ସହ ସରକାର ଗଠନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କିଏ ହେବେ, ତା’ ଉପରେ ସମସ୍ତେ ଫୋକସ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ଦୁଇ ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଦୌଡ଼ରେ ରହିଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ସିଦ୍ଦରମୈୟା ଓ ଅନ୍ୟପଟେ ଡିକେ ଶିବକୁମାର ଅଛନ୍ତି। ସିଦ୍ଦରମୈୟା କର୍ଣ୍ଣାଟକାର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଶିବକୁମାର ହେଉଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟ।

ଉଭୟ ନେତା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ଆଶାରେ ରହିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କଲେ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କ କ୍ୟାମ୍ପରେ ବିଦ୍ରୋହ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ତେଣୁ ହାଇକମାଣ୍ଡ ଏପରି ସ୍ଥିତିକୁ କେମିତି ମୁକାବିଲା କରୁଛନ୍ତି, ତା’ ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର। ୭୫ ବର୍ଷୀୟ ସିଦ୍ଦରମୈୟା ଶେଷଥର ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ୁଥିବା ଘୋଷଣା କରି ସାରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପୁଅ ଯତୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ସିଦ୍ଦରମୈୟା ମଧ୍ୟ ବାପା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଡିକେ ଶିବକୁମାର ଆଜି ବିଜୟ ଦେଖି କାନ୍ଦି ପକାଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ସେ କର୍ଣ୍ଣାଟକା ପାଇଁ ସବୁ କିଛି କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ବୋଲି ଗାନ୍ଧି ପରିବାର ଓ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖଡଗେଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି।

ତେଣୁ ସେ ମଧ୍ୟ କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସକୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକାରେ ବିଜୟ କରିବା ପଛରେ ଶିବକୁମାରଙ୍କ ବଳିଷ୍ଠ ଭୂମିକା ରହିଛି। ସେ ଦଳର ପୂରା ପ୍ରଚାର ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିବା ସହ ସବୁ କିଛି ନିଜେ ତଦାରଖ କରୁଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମ କରିଥିବା ସର୍ଭେରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକାବାସୀ ସିଦ୍ଦରମୈୟାଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଦେଖିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏହି ଖବର ଶିବକୁମାରଙ୍କ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ନିରାଶ କରିପାରେ। ହେଲେ ସବୁ କିଛି ଏବେ ହାଇକମାଣ୍ଡଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛି।

ସିଦ୍ଦରମୈୟା ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ୧୯୮୩ରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକା ବିଧାନସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ୧୯୯୪ରେ ସେ ଜନତା ଦଳ ସରକାରରେ ଉପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ କାମ କରିଥିଲେ। ଏହାର ୧୦ ବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ ୨୦୦୪ରେ ସେ ଜନତା ଦଳ ସେକ୍ୟୁଲାର ବା ଜେଡିଏସରେ ମିଶିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏଚଡି ଦେବଗୌଡ଼ାଙ୍କ ସହ ତିକ୍ତତା ଯୋଗୁ ତାଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା। ବହିଷ୍କାରର ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ଅର୍ଥାତ ୨୦୦୮ରେ ସିଦ୍ଦରମୈୟା କଂଗ୍ରେସରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ୨୦୧୩ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ଜିତିବା ପରେ ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ।ସିଦ୍ଦରମୈୟାଙ୍କ ଠାରୁ ଶିବକୁମାର ୧୪ ବର୍ଷ ସାନ। ସେ ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛା ରଖିଥିବା କହିଛନ୍ତି। ୬୧ ବର୍ଷୀୟ ଶିବକୁମାର କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ସଙ୍କଟମୋଚକ ଭାବେ କାମ କରି ଆସୁଛନ୍ତି।କର୍ଣ୍ଣାଟକାର ଅନ୍ୟତମ ଧନୀ ରାଜନେତା ହେଉଛି ଡିକେ ଶିବକୁମାର। ୧୯୮୯ରେ ସେ ପ୍ରଥମଥର କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟରୁ ହିଁ ବିଧାନସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ସେ କଂଗ୍ରେସ ସହ ରହିଛନ୍ତି ଓ ବିଜୟ ମଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.