ମୋଦି କ୍ୟାବିନେଟରେ ବିହାରର ଦବଦବା, ମାଂଝି-ଚିରାଗଙ୍କ ସମେତ ୧୦ ଜଣଙ୍କୁ ମିଳିବ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ! ଦେଖନ୍ତୁ ଲିଷ୍ଟ

0

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏନଡିଏ ସରକାର ଗଠନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ସମୟରେ, ବିହାରର ଗଳି କନ୍ଦିରେ ରାଜନୈତିକ ଚର୍ଚ୍ଚା ଯୋର ଧରିଛି। ଆଲୋଚନା ହେଉଛି କି ମୋଦି କ୍ୟାବିନେଟରେ ବିହାରର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକାକୁ ବିଚାର କରି ମୋଦି କ୍ୟାବିନେଟରେ କେତେ ଏମପି ସ୍ଥାନ ପାଇବେ। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏଥର ମୋଦି କ୍ୟାବିନେଟରେ ବିହାରର ଅଂଶ ଦୁଇ ଅଙ୍କରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଗତଥର ମୋଦି କ୍ୟାବିନେଟରେ ବିହାରର ୪ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥର ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧୦ ହୋଇପାରେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାଜପା ସହିତ ଏହାର ସହଯୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଥର ମାଲାମଲା ହେବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ବିହାରର ଜାତି ସମୀକରଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମୋଦି କ୍ୟାବିନେଟରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଚୟନକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ମୋଦି କ୍ୟାବିନେଟରେ ବିହାରର ବିଭିନ୍ନ ଜାତିର ଭୂମିକାକୁ ବିଚାର କରି ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ୟାବିନେଟରେ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯିବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏପରି କିଛି ନାମକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି , ଯେଉଁମାନେ ଏଥର ମୋଦି ସରକାରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ନିଶ୍ଚିତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଏଥର ମୋଦି କ୍ୟାବିନେଟରେ ଲଲନ ସିଂ, ସଞ୍ଜୟ ଝା, ଦିଲେଶ୍ୱର କାମତ, ସୁନିଲ କୁମାର, ରାମନାଥ ଠାକୁର ଆଦିଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ଜେଡିୟୁ ବ୍ୟତୀତ ଭାଜପାର ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ସହଯୋଗୀ ଦଳର ନେତା ମଧ୍ୟ ମୋଦି କ୍ୟାବିନେଟରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଚିରାଗ ପାସୱାନ, ଯାହାର ପାର୍ଟି ଏଲଜେଆର ଏଥର ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି ଏବଂ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ପାଞ୍ଚଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏମପି ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏନଡିଏରେ ଚିରାଗଙ୍କ ଭୂମିକା ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଚିରାଗ ମୋଦି କ୍ୟାବିନେଟରେ ଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି। ମୋଦି କ୍ୟାବିନେଟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବାକୁ ଗୟା ଏମପି ଜିତନ ରାମ ମାଂଝି ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ। ସେ ଦଲିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରୁ ଆସିଛନ୍ତି। ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷରେ ବିହାରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମାଂଝିଙ୍କ ଭୂମିକା ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଜିତନ ରାମ ମାଂଝି ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.