ମୋଦିଙ୍କ ରୁଷିଆ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ବଡ଼ ଅଫର୍‌ ଦେଲା ରୁଷିଆ

0

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ରୁଷିଆରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ଏକ ବଡ଼ ଗେମ୍‌ ଖେଳିଛନ୍ତି। ସେ ଭାରତର ଶତ୍ରୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏକ ଅଫର ଦେଇଛନ୍ତି। କାଜାଖସ୍ତାନରେ ଚାଲିଥିବା ସାଂଘାଇ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନ (ଏସସିଓ) ବୈଠକରେ ପୁଟିନ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାବାଜ ଶରିଫଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଏବଂ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପୁଟିନ ଶେହବାଜ ଶରିଫଙ୍କୁ ଅଫର ଦେଇଥିଲେ। ପୁଟିନ ଶାହାବାଜଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଶକ୍ତି ଏବଂ କୃଷି ଆମେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଶକ୍ତି ଉତ୍ସ ଯୋଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ ଏବଂ ଏହି ଯୋଗାଣକୁ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛୁ। ଶେହବାଜଙ୍କ ଅନୁରୋଧ ଅନୁଯାୟୀ, ରୁଷିଆ ପାକିସ୍ତାନୀ ବଜାରକୁ ଶସ୍ୟ ଯୋଗାଣ ବୃଦ୍ଧି କରି ପାକିସ୍ତାନର ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି।

ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ଏହା ଅଧୀନରେ ପାକିସ୍ତାନ ରୁଷରୁ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ଏକ ସାମଗ୍ରୀ ପାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ଯେପରି ଭାରତ ରିହାତି ମୂଲ୍ୟରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ପାଇଥାଏ, ସେହିଭଳି ପାକିସ୍ତାନ ରୁଷିଆରୁ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ପାଇବ। ତେବେ ଗୋଟିଏ ପରିବହନ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ତେଲ ପାଇନଥିଲା। କାରଣ ତୈଳ ପାକିସ୍ତାନକୁ ରିହାତି ଦେଇ ନାହିଁ।

କାଜାଖସ୍ତାନରେ ଚାଲିଥିବା ଏସସିଓ ବୈଠକରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଯୋଗଦେବାର ଥିଲା, କିନ୍ତୁ କିଛି କାରଣରୁ ସେ ସେଠାକୁ ଯାଇ ନ ଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ୮ ଏବଂ ୯ ଜୁଲାଇରେ ମସ୍କୋରେ ରହି ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ପୁଟିନଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ରୁଷିଆର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭେଟିବେ। ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ବୈଠକରେ ରଣନୈତିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ସାମରିକ ସମ୍ପର୍କର ମଜଭୁତ ଦେଖାଯାଉଛି। ଏହି ବୈଠକରେ ମୋଦି ଏବଂ ପୁଟିନ ଭାରତ ଏବଂ ରୁଷିଆ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିପାରିବେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.