ମୋଦି-ଯୋଗୀଙ୍କ ଟେନ୍‌ସନ୍‌ ବଢାଇଲେ ଅଖିଳେଶ: କରିଦେଲେ ଏମିତି ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ

0

ଲୋକ ସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ୟୁପିରେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି। ରାଜ୍ୟର ସବୁଠୁ ବଡ ଦଳ ଭାବରେ ଏସପି ଉଭା ହୋଇଛନ୍ତି। ଏସପିଙ୍କ ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ଉତ୍ସାହିତ ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ୨୦୨୭ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏପରି ଦାବି କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ ୟୁପି ସିଏମ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତାକୁ ଆହୁରି ବଢାଇପାରେ।

୨୦୨୭ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ୟୁପି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଏସପି ସରକାର ଗଠନ କରାଯିବ ବୋଲି ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ୟୁପିରେ ଭାଜପା ସରକାର ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ହରାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଲୋକ ସଭା ନିର୍ବାଚନ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି, ପଛୁଆ, ଦଲିତ ଏବଂ ଅଳ୍ପସଂଖ୍ୟକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସମସ୍ତ ବିଭାଗର ଲୋକମାନେ ମିଳିତ ଭାବେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଆଲାଏନ୍ସକୁ ଜିତିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

ଅଖିଳେଶ କହିଛନ୍ତି, ସମାଜକୁ ବିଭାଜନ କରିବା ପାଇଁ ଭାଜପାର ରାଜନୀତିକୁ ଜନସାଧାରଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ପିଏମ ମୋଦିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଗଠିତ ଏନଡିଏ ସରକାରକୁ ମଧ୍ୟ ଏସପି ସଭାପତି ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଏକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଥିବା ସରକାର। ସେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯାହା ଅଙ୍ଗରେ ଅଟକି ରହିଛି ତାହା ଅନେକ ସରକାର ନୁହେଁ।

ପୂର୍ବତନ ସିଏମ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି, ଭାଜପା ସରକାର ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ହରାଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମିଥ୍ୟା ଓ ଲୁଟ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ୨୦୨୪ ଲୋକ ସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ହେଉଛି ସମ୍ବିଧାନ ଏବଂ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ବିଜୟ।

ୟୁପିରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଏସପି ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଦଳ କେବଳ ରାଜ୍ୟରେ ୩୭ଟି ଆସନ ଜିତିଛି। ଭାଜପା ୩୩ଟି ସିଟ ଜିତିଛି। ୟୁପିରେ ଏସପିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିବା ଇଣ୍ଡିଆ ମିଳିତ ମେଣ୍ଟ ୪୩ଟି ସିଟ ଜିତିଛି। ଯେଉଁଠାରେ, ଏନଡିଏ ୩୬ଟି ସିଟ ଜିତିଛି। ଆଜାଦ ସମାଜ ପାର୍ଟି ଗୋଟିଏ ଆସନ ଜିତିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.