ଭାଜପାର ଟେନ୍‌ସନ୍‌ ବଢ଼ାଇଲା ଜେଡିୟୁ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆଗରେ ରଖିଦେଲା ଏହି ବଡ଼ ଦାବି

0

ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜନତା ଦଳ ୟୁନାଇଟେଡ୍‌(ଜେଡିୟୁ)ର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକରେ ରାଜ୍ୟ ସଭା ଏମ୍‌ପି ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ଝା ଦଳର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହୋଇଛନ୍ତି। ସଞ୍ଜୟ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଦଳର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିଲେ। ରାଜଧାନୀରେ ହୋଇଥିବା ବୈଠକରେ ଖୋଦ୍‌ ପାର୍ଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର ହିଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଭାଜପାର ଟେନ୍‌ସନ୍‌ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି ଜେଡିୟୁ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ବିହାର ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବର୍ଗ ମାନ୍ୟତା (ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ) କିମ୍ବା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଦାବି କରି ଜେଡିୟୁର ଜାତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା। ବିହାରକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ଦେବାର ଦାବି ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ହୋଇଆସୁଛି। ଜେଡିୟୁ ବୈଠକରେ ଏହା ସ୍ବୀକାର କରାଯାଇଛି ଯେ, ବିହାର ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ପାଇବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି। ରାଜ୍ୟର ଆର୍ଥିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ଏହା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି। ଏବେ ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା ଭାଜପା ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଛି କି ନାହିଁ।

ବୈଠକ ପରେ ବରିଷ୍ଠ ଜେଡିୟୁ ନେତା କେସି ତ୍ୟାଗୀ କହିଛନ୍ତି, ବିହାର ସଂରକ୍ଷଣ ଆଇନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯିବ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ”ବିହାର ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ପାଇବା ପାଇଁ ଆମେ ସଂଗ୍ରାମ ଜାରି ରଖିବୁ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜାତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ସର୍ବଦା ଏନ୍‌ଡିଏ ମିଳିତ ମେଣ୍ଟର ଅଂଶ ହେବେ। ବିହାର ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବନ୍ଦ ହୋଇଥିବା ସଂରକ୍ଷଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଆମେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଯିବୁ।“

Leave A Reply

Your email address will not be published.