ଆଜି ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ

0

କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଅର୍ଥାତ୍‌ ଆଜି ମା’ ସୋନିଆ ଏବଂ ଭଉଣୀ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ସହ ରାଏବରେଲି ଆସୁଛନ୍ତି। ସେ ଭୁମାଉରେ ଭୋଟର ଏବଂ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବେ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରକାର ପ୍ରୟୋଗ କରୁଛି। ଏହାର ରାଜନୈତିକ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି। ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଆମେଠି ଏବଂ ରାଏବରେଲି ସହ ଜଡିତ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଧନ୍ୟବାଦ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ରାଏବରେଲି ଏମ୍‌ପି ଭାବରେ ଅବ୍ୟାହତ ରହିବାର ଏହା ଏକ ଦୃଢ ସଂକେତ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି। ରାଜନୈତିକ ସର୍କଲରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ଯେ, ରାହୁଲ ତାଙ୍କ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଏହି ଆସନ ରଖିବା ବିଷୟରେ ସୂଚାଇ ପାରନ୍ତି। ଏହା ଜଣା ଯେ ରାହୁଲ ରାଏବରେଲି ସହ କେରଳର ୱାୟନଡ ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନରେ ମଧ୍ୟ ଜିତିଛନ୍ତି।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ୧୭ଟି ଆସନରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲା। ଏଥିରେ ୬ ଜଣ ଏମ୍‌ପି ର୍ନିବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। କଂଗ୍ରେସର ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ୬.୩୬ ପ୍ରତିଶତରୁ ୯.୪୬ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ପ୍ରାୟ ୪୦ ବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରୟାଗରାଜ ଏବଂ ସାହାରନପୁରରେ କଂଗ୍ରେସର ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିଛି। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ରାଏବରେଲିଙ୍କ ଠାରୁ ୬୬.୧୭ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ପାଇଥିବାବେଳେ ୨୦୧୯ରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ୫୫.୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ପାଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୯ରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଆମେଠିରୁ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଥିବା ବେଳେ ଏଥର ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର ନେତା କିଶୋରୀ ଲାଲ ଶର୍ମା ୧୧.୦୩ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ୫୪.୯୯ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.