ହାରିଗଲେ ନୱାଜ ଶରିଫ

0

ଇସଲାମାବାଦ୍‌: ପାକିସ୍ତାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଧାରା ଅନୁଯାୟୀ, ନୱାଜ ଶରିଫଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ PML-N ଏବଂ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପିଟିଆଇ ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦର୍ଶାଉଛି। ଉଭୟ ଦଳ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪-୪ଟି ସିଟ ଦଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଯୁବ ନେତା ବିଲାୱାଲ ଭୁଟ୍ଟୋ ଜରଦାରୀଙ୍କ ପାର୍ଟି ପିପିପି ୨ଟି ଆସନ ଜିତିଛି।

ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନୱାଜ ସରିଫ ପ୍ରାୟ ୪ ବର୍ଷ ପରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଫେରିଛନ୍ତି। ତଥାପି ସେ ନିଜ ଛାପ ଛାଡିବାକୁ ବିଫଳ ହେଉଥିବା ପରି ମନେହୁଏ। ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ମନସେହର ଆସନରୁ ହାରିଯାଇଛନ୍ତି। ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶାହାଜଦା ଗସ୍ତାସପ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଆସନରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଶାହାଜଦା ୭୪,୭୧୩ ଭୋଟ ପାଇଥିବାବେଳେ ନୱାଜଙ୍କୁ ୬୩,୦୫୪ ଭୋଟରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସେମାନେ ପଛରେ ଅଛନ୍ତି।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ତାଙ୍କ ଦଳର ପରାଜୟ ପରେ ଲାହୋରର ମଡେଲ ଟାଉନରେ ନିର୍ମିତ ବିଜୟ ଭାଷଣ ଷ୍ଟେଜ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଶରିଫ ମଧ୍ୟ ମଡେଲ ଟାଉନ ଛାଡିଛନ୍ତି। ଯଦି ତାଙ୍କ ଦଳ ପରାଜିତ ହୁଏ ତେବେ ସେ ପୁଣି ଲଣ୍ଡନକୁ ଫେରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି।

PML-N ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ହେଉଛି ନୱାଜ ସରିଫଙ୍କ ଭାଇ ତଥା ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହଓ୍ବାଜ ସରିଫ ତାଙ୍କ ଆସନରୁ ଜିତିଛନ୍ତି। ଲାହୋରର NA 123 ସେଟରୁ ଶରିଫ ଲଢୁଥିଲେ। ଏଠାରେ ସେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀଙ୍କୁ ୬୩,୯୫୩ ଭୋଟରେ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ନୱାଜ ସରିଫଙ୍କ ଝିଅ ମରିୟମ ନୱାଜ ଶରିଫ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଆସନ ଜିତିଛନ୍ତି। ମରିୟମ ଲାହୋର ସ୍ଥିତ ପଞ୍ଜାବ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ (PP-159) ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିଲେ। ଏଠାରେ ସେ ୨୩,୫୯୮ଭୋଟରେ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.