୧୪ ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ ବ୍ୟାଙ୍କ୍

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ  ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୧୪ ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ ବ୍ୟାଙ୍କ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଛୁଟି ଥାଏ, ତେବେ ଅନେକ ଥର ଲୋକଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଟକିଯାଏ। ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏପ୍ରିଲ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ନୂତନ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ମାସରେ, ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରୁ ୧୪ ଦିନ ଛୁଟି ହେବ।

 

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଛୁଟି ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ, ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୪ ରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ମୋଟ ୧୪ ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଧ୍ୟାନ ଦେବା କଥା ହେଉଛି ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ପଡୁଥିବା ପର୍ବ ଏବଂ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଅନୁଯାୟୀ ଛୁଟି ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା ମାସରେ କୌଣସି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ୟ୍ୟ ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏଠାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଛୁଟିଦିନର ତାଲିକା ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ।

 

ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୪ ରେ ଏହି ଦିନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଛୁଟି ହେବ-

 

୧ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୪- ବାର୍ଷିକ ବନ୍ଦ ହେତୁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଛୁଟିଦିନ ରହିବ।

୫ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୪- ବାବୁ ଜଗଜୀବନ ରାମ ଜନ୍ମଦିନ ଏବଂ ଜୁମତ ଜୁମାତୁଲ ବିଦା କାରଣରୁ ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଜମ୍ମୁ ଏବଂ ଶ୍ରୀନଗରରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଛୁଟିଦିନ ରହିବ।

୭ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୪- ରବିବାର ହେତୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଛୁଟିଦିନ ରହିବ।

୯ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୪- ଗୁଡି ପାଦୱା / ଉଗାଡି ଫେଷ୍ଟିଭାଲ / ତେଲୁଗୁ ନୂଆ ବର୍ଷ ଏବଂ ପ୍ରଥମ ନବରାତ୍ରୀ ହେତୁ ବେଲାପୁର, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ଚେନ୍ନାଇ, ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ଇମ୍ଫାଲ, ଜମ୍ମୁ, ମୁମ୍ବାଇ, ନାଗପୁର, ପାନଜୀ ଏବଂ ଶ୍ରୀନଗରରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଛୁଟିଦିନ ରହିବ।

୧୦ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୪- ଇଦ୍ କାରଣରୁ କେରଳର କୋଚିରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଛୁଟିଦିନ ରହିବ।

୧୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୪- ଇଦ୍ କାରଣରୁ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ଗ୍ୟାଙ୍ଗଟୋକ, କୋଚି ବ୍ୟତୀତ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହିବ।

୧୩ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୪- ଦ୍ୱିତୀୟ ଶନିବାର ହେତୁ ବର୍ଷସାରା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଛୁଟିଦିନ ରହିବ।

୧୪ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୪- ରବିବାର ହେତୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଛୁଟିଦିନ ରହିବ।

୧୫ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୪- ବୋହାଗ ବିହୁ ଏବଂ ହିମାଚଳ ଦିବସ ହେତୁ ଗୁଆହାଟି ଏବଂ ଶିମଲାରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ରହିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

୧୭ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୪- ରାମ ନବମୀ କାରଣରୁ ଅହମ୍ମଦାବାଦ, ବେଲାପୁର, ଭୋପାଳ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ଦେହରାଡୁନ୍, ଗ୍ୟାଙ୍ଗଟୋକ, ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ଜୟପୁର, କାନପୁର, ପାଟନା, ରାଞ୍ଚି, ଶିମଲା, ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ନାଗପୁରରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହିବ।

୨୦ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୪- ଗରିଆ ପୂଜା କାରଣରୁ ଅଗରତାଲାରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଛୁଟିଦିନ ରହିବ।

୨୧ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୪- ରବିବାର ହେତୁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହିବ।

୨୭ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୪- ଚତୁର୍ଥ ଶନିବାର ହେତୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଛୁଟିଦିନ ରହିବ।

୨୮ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୪- ରବିବାର ହେତୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଛୁଟିଦିନ ରହିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.